Коли починати підготовку
до вагітності
Ми продовжуємо говорити про те, коли треба починати підготовку до вагітності. Адже справа в тому, що закладка важливих органів плода відбувається ще до того моменту, коли пара дізнається про настання вагітності. Тому з моменту діагностики вагітності розпочинати профілактичні заходи може бути запізно.
Оптимально, якщо перший візит відбудеться ще на етапах планування сім'ї, але не менше, ніж за 3-6 місяців до передбачуваного зачаття. Планування вагітності дозволить грамотно підібрати контрацепцію, запобігти настанню небажаної вагітності. Також цей час нам потрібен для проведення профілактичних заходів перед настанням вагітності.

Чи варто залучати чоловіка до преконцепційної підготовки?
Обов`язково! Преконцепційна підготовка необхідна обом майбутнім батькам, оскільки як чоловік, так і жінка в рівній мірі забезпечують ембріон генетичним матеріалом.

Обстеження майбутнього тата включає в себе:
  • консультацію лікаря-уролога
  • спермограму
  • аналіз крові на ВІЛ, гепатит С та В, RW
  • обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом
  • УЗД сечостатевої системи за показанням

Яким повинен бути інтервал між пологами?
Згідно даним ВОЗ (2013 р.), інтервал між пологами повинен складати не менше 24+9 місяців (час від пологів плюс перебіг вагітності). Цей термін стосується як здорових жінок, що народили природнім шляхом, так і здорових жінок після операції кесарського розтину. Цього терміну достатньо для стабілізації рубця на матці, для зниження ризиків розриву матки по рубцю при наступній вагітності, також для зменшення вірогідності аномального прикріплення плаценти при настанні вагітності

При наявності хронічних захворювань цей проміжок індивідуальний та залежить від компенсації захворювання.
Найкращій час для настання вагітності у жінок після самовільного викидня - період від 3х до 6ти місяців.

Отже, якими мають бути кроки подружжя після прийняття рішення стати батьками?

По-перше – це звернення жінки до лікаря акушера-гінеколога, а чоловіка – до лікаря-уролога.
Бажано підготувати особисту медичну документацію, яка допоможе лікарю розібратися в медичній історії пацієнтки, правильно скласти план обстеження та профілактики.
Як буде проходити візит у лікаря?

Обстеження подружньої пари складається з декількох етапів:
Які питання щодо стану здоров'я можуть цікавити лікаря?
Лікаря цікавить інформація щодо перенесених раніше захворювань, травм, операцій, спадкоємних захворювань в сім'ї (інсульт, інфаркт, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, онкологічні захворювання).

Важливо повідомити, чи не було серед рідних людей народження дітей із хромосомними аномаліями, випадків мертвонародження та малюкової смертності в ранньому віці. При необхідності акушер-гінеколог скеровує на консультацію генетика.

Під час зустрічі з лікарем варто обговорити режимні моменти, особливості харчування, наявність шкідливих звичок, дію несприятливих екологічних чинників (радіація, отруйні хімічні агенти, праця в умовах високої щільності електромагнітного поля).

Серед ліків, які приймають майбутні батьки, можуть бути препарати з тератогенною дією (які викликають вроджені вади розвитку плода). Тому лікарю обов'язково необхідно повідомити дану інформацію про прийом ліків, алергічні реакції.

Важливою є інформація по вагітності та пологам: кількість та результат вагітностей, наявність в анамнезі самовільних викиднів, мертвонародження, передчасних пологів, застосування методів допоміжних репродуктивних технологій, наявність ускладнень під час вагітності та пологів. Також важливо знати в якому терміні вагітності, з якою масою тіла народилися діти.

Для акушера-гінеколога є важливим визначення індексу маси тіла та Ваш артеріальний тиск. Підвищення даних параметрів та відсутність корекції до вагітності пов'язано з акушерськими ризиками.

ІМТ = маса тіла (кг)/зріст (м) та в нормі складає 18-24,9 кг/м².

Який план обстеження є базовим для преконцепційної підготовки здорової пари?Акушерсько-гінекологічне обстеження: РАР-тест (мазок із шийки матки на онкоцитологічне дослідження), оцінка вагінальної мікрофлори, обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ): Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium, ПЛР на вірус папіломи людини.

Лабораторні дослідження крові та сечі:

Обов'язкові:
  • Загальний клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
  • Визначення групи крові та резус-фактора
  • Визначення антитіл до блідної тріпонеми (обстеження на сифіліс), вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), обстеження на гепатити В та С (виявлення HBsAg, HCVAg) .
  • Визначення специфічних IgG до вірусу краснухи (виключення – задокументоване проведення вакцинації).
  • Визначення рівня глюкози в плазмі венозної крові натще
  • Визначення концентрації ТТГ та вільного Т4 (скринінг патології щитоподібної залози)
  • Загальний аналіз сечі

Додаткові:
  • Визначення специфічних IgG до вірусу корі, вітряної віспи (виключення – задокументоване проведення вакцинації).
  • Визначення в сиворотці крові рівня вітаміну Д3 (25-гідроксивітаміну Д). Дефіцит вітаміну Д розповсюджений в популяції та негативно впливає на імплантацію, перебіг вагітності та розумові здібності майбутньої дитини
  • В групі ризику по дефіциту заліза – дослідження на Феритин
  • Визначення концентрації гомоцистеїна - скринінг на критичні порушення фолатного циклу, при яких значно підвищуються ризики формування вроджених вад розвитку плода та ускладнень вагітності. Такий стан потребує призначення особливої форми фолатів - 5-метилтетрагідрофолату.
  • Інструментальні дослідження:
  • Трансвагінальне ультразвукове дослідження органів малого тазу
  • УЗД молочних залоз (при показаннях – мамографія)
  • УЗД щитоподібної залози
  • Кольпоскопічне дослідження
  • Консультація стоматолога, отоларинголога
  • Флюорографія
Необхідність в додатковій консультації суміжних спеціалістів лікар визначає індивідуально після обстеження пацієнтки.

Консультація генетика необхідна у наступних випадках: при наявності в анамнезі подружньої пари (в теперішньому або попередніх шлюбах) дитини з вродженими вадами розвитку (в тому числі з множинними вадами розвитку) або зі спадковим захворюванням, наявність у жінки в анамнезі двох або більше викиднів, виявлення аномального каріотипу плода при дослідженні ворсин хоріону після самовільного викидня або переривання вагітності, що не розвивалася.

Ми продовжуватимемо публікувати статті на тему важливості підготовки до вагітності.

Початок тут:
Чому необхідно готуватися до вагітності?

В наступному матеріалі ми напишемо, як спосіб життя вплаває на вагітність.

Дякуємо за грунтовний матеріал репродуктологу медичного центру Медичний центр "Мати та дитина" Наталії Редько.
24 квітня/ 2020
Made on
Tilda